2006 National Show Schedule

Author:
Publish date:
Updated on

(Events at Georgia World Congress Center)

Sunday, April 9


11 a.m. – noon
Special Session: State and Local Government Officials Town Hall Meeting on Video Franchising
Room B308/309
1 p.m. – 2:30 p.m.
SUNDAY GENERAL SESSION
Cable: A Great American Success Story, Hall B1
Welcome:
Tom Rutledge
Cablevision Systems Corp.
Moderator:
Geraldine Laybourne
Oxygen Media
Speakers:
Malcolm Gladwell
The Tipping Point and Blink
John Hendricks
Discovery Communications
Brian Lamb
C-SPAN
Robert Miron
Advance/Newhouse
3:00 p.m.–4:15 p.m.
MANAGEMENT & TECHNICAL SESSIONS
Making Things Click: Cable's Place in Interactive Gaming
Room B404
Moderator:
Tracey Swedlow
Interactive TV Today
Speaker:
Ron Chaimowitz
PixelPlay Inc.
Tyrone Lam
Buzztime Entertainment
Alexander Libkind
Zodiac Gaming LLC
Janet H. Murray
Georgia Tech
Laurant Weill
Visiware
Served Fresh Daily: The On Demand Revolution
Room B405
Moderator:
Matt Stump
Multichannel News
Speakers:
Marvin O. Davis
Comcast
Gregg S. Hill
Rainbow Network Sales
Ryan O'Hara
Gemstar-TV Guide International Inc.
Mike Pohl
C-COR Global Strategies
Peter C. Stern
Time Warner Cable
The Buck Starts Here: CFOs on Cable's Excellent Economic Adventure
Room B406
Moderator:
Paul Kagan PK Worldmedia Inc.
Speakers:
John Abbot
Insight Communications Co.
John Alchin
Comcast Corp.
Michael Huseby
Cablevision Systems Corp.
John K. Martin
Time Warner Cable
Mark Stephan
Mediacom Communications Corp.
Throwing the Switch: The Move Toward Personalized Media
Room B407
Moderator:
Craig Cuttner
Home Box Office
Speaker:
Michael Adams
Terayon Communication Systems Inc.
Lorenzo Bombelli
Scientific Atlanta
Bob Duzett
C-COR
Jim Nguyen
BigBand Networks
Steve Riedl
Time Warner Cable
Next-Gen Media: What Tomorrow's Customers
Want Today
Room B308/309
4:30 p.m. – 5:30 p.m.
OPENING DAY HAPPY HOUR ON EXHIBIT FLOOR
5:30 p.m. – 7:00 p.m.
International Welcome Reception
Omni Atrium Overlook of CNN Plaza, South Tower, Omni Hotel at CNN Center

Monday, April 10


8 a.m. – 9:15 a.m.
MANAGEMENT & TECHNICAL SESSIONS
Tech Talk: Cable CTOs on What's Now, What's New and What's Next
Room B406
Moderator:
Leslie Ellis
Multichannel News
Speakers:
Chris J. Bowick
Cox Communications Inc.
Wayne H. Davis
Charter Communications Inc.
David M. Fellows
Comcast Corp.
Michael LaJoie
Time Warner Cable
Interactivity Rises Up: Managing Networks for Large-Scale Delivery
Room B407
Moderator:
Dan Pike
GCI Cable & Entertainment
Speakers:
Santhana Krishnamachari
EGT Inc.
Mark Laubach
Broadband Physics Inc.
Stuart Lipoff
IP Action Partners
Jim Martin
Clemson University
Oleh Sniezko
Aurora Networks Inc.
9:30 - 11 a.m.
MONDAY GENERAL SESSION
View from the Top: Leadership Perspectives
Hall B1
Special Address:
Kyle McSlarrow
NCTA
Moderator:
Maria Bartiromo
CNBC
Speakers:
John Chambers
Cisco Systems Inc
Gary Forsee
Sprint Nextel Corp.
Richard Parsons
Time Warner Inc.
Brian Roberts
Comcast Corp.
Anne Sweeney
The Walt Disney Co.
Edward Zander
Motorola Inc.
11:15 a.m. – 12:15 p.m.
MANAGEMENT SESSIONS
Into Thin Air: The Amazing, Invisible, Wireless Cable Connection
Room B401/402
Moderator:
Arthur C. Orduña
Advance/Newhouse Communications
Speakers:
John A. Garcia
Sprint/MSO Joint Venture
Thomas Nagel
Comcast Corp.
Mimi Thigpen
Cox Communications Inc.
Gaming Goes Online: Implications for Broadband Providers
Room B405
Moderator:
Rafe Needleman
CNET Networks Inc.
Speakers:
Patrick Donoghue
Cablevision Systems Corp.
Eugene Evans
Mythic Entertainment
Jennifer Maclean
Comcast Online
Julie Pitt
Real Networks Inc.
Glenn Russell
CableLabs Inc.
Yoav Tzruya
Exent Technologies
Portal Promise: Video Distribution in a Broadband Room Room B406
Moderator:
Will Richmond
Broadband Directions LLC
Speakers:
Robert Bennett
MSN Video
Jennifer Feikin
Google Inc.
Fred McIntyre
AOL Video
Vince Messina
Yahoo Media
11:15 a.m. – 12:30 p.m.
SPECIAL SESSION
Comcast Interactive Capital and CableLabs' “Spotlight on Innovative Technologies”
Room B407
Speakers:
Sam Schwartz
Comcast Interactive Capital
David Reed
CableLabs
Peter Stern
Time Warner Cable
2:00 p.m. – 3:15 p.m.
MANAGEMENT & TECHNICAL SESSIONS
Great Debates in the States: What Fate Awaits Their Telecom Slates
Room B404
Moderator:
Rick Cimerman
NCTA
Speakers:
Daryl Bassett
Arkansas Public Service Commission
Tony Clark
North Dakota Public Service Commission
Phillip Jones
Washington Utilities & Transportation Commission
Ron Jones
Tennessee Regulatory Authority
James Yancey Kerr II
North Carolina Utilities Commission
Larry S. Landis
Indiana Utility Regulatory Commission
Stan Wise
Georgia Public Service Commission
Message from the Sponsor: Advertising's Extreme Makeover
Room B405
Moderator:
Lisa Gersh
Oxygen Media
Keynote:
Andrew Zolli
Z + Partners
Speakers:
Billy Farina
Cox Communications Inc.
Larry J. Fischer
Time Warner Cable Media Sales
Jon Mandel
MediaCom Worldwide
Wenda Harris Millard
Yahoo Inc.
Digital Domesticity: Why Cable's Right at Home
Room B406
Moderator:
Gary H. Arlen
The Alwyn Group LLC
Speakers:
Nick Chakalos
Motorola Connected Home Solutions
Donald Dulchinos
CableLabs
Michael Fidler
Digeo Inc.
Dr. B. Brian Lee
LG Electronics Inc.
Malachy Moynihan
Cisco-Linksys LLC
Next Generation Networks: Models for Convergence
Room B407
Moderator:
Pragash Pillai
Charter Communications Inc.
Speakers:
Bryant Best
Scientific-Atlanta Inc.
Rupal Desai
Cisco Systems Inc.
Mukta Kar
CableLabs
Andrew Page
Cisco Systems Inc.
John Treece
Juniper Networks Inc.
3:45 p.m. – 4:45 p.m.
MANAGEMENT & TECHNICAL SESSIONS
Your Reputation Precedes You: Branding Strategies for a Competitive Era
Room B401/402
Moderator:
Chris Moseley
Hallmark Channel
Speakers:
Pamela Euler Halling
Insight Communications Co.
Sam Howe
Time Warner Cable
Cindy Jones
The Weather Channel
Joseph Rooney
Cox Communications Inc.
The FCC Legal Advisers: Concurring Opinions or Separate Statements?
Room B404
Moderator:
Alexandra M. Wilson
Cox Enterprises
Speakers:
Rudy Brioche
Office of FCC Commissioner Jonathan Adelstein
Heather Dixon
Office of FCC Chairman Kevin Martin
Jordan Goldstein
Office of FCC Commissioner Michael Copps
Party Crashing: How On Demand Is Rewriting Advertising's Rules
Room B405
Host:
Chuck Thompson
Cabletelevision Advertising Bureau
Speaker:
Scott Ferris
Atlas On Demand
Barry Frey
Cablevision Systems Corp.
JB Perrette
NBC Universal Cable
Chris Pizzurro
Turner Broadcasting System Inc.
David Porter
Cox Media
Talk About a Choice: The Remarkable Rise of Cable Telephony
Room B406
Moderator:
Ian Olgeirson
Kagan Research
Speakers:
Gerald Campbell
Time Warner Cable
David Pugliese
Cox Communications Inc.
Joseph Varello
Cablevision Systems Corp.
Tom B. White
Comcast Corp.
Next Generation Networks II: Making the Leap
Room B407
Moderator:
Dom Stasi
TVN Entertainment
Speakers:
Alon Bernstein
Cisco Systems Inc.
David Hooley
CableLabs
Alec Main
Cloakware Corp.
Reza Rassool
Widevine Technologies Inc.
Jonathon Rosenberg
Cisco Systems Inc.
4:45 p.m. – 6:30 p.m.
VANGUARD AWARDS RECEPTION & CEREMONY
Hall B1

Tuesday, April 11


8 a.m. – 9:15 a.m.
MANAGEMENT & TECHNICAL SESSIONS
Getting Out There: The Profit, Promise and Peril of Portable Media
Room B401/402
Moderator:
Nomi Bergman
Advance/Newhouse Communications
Keynote:
Emily Della Maggiora
Nielsen Interactive Entertainment
Speakers:
David J. Del Beccaro
Music Choice
Bob Greene
Starz Entertainment Group
Beth Higbee
Scripps Networks
Dan Sheeran
Real Networks Inc.
Rebuilding, Restoring and Recovering: Lessons Learned
Room B404
Moderator:
Mark Corcoran
The Outdoor Channel
Speakers:
Sam K. Lee
Chubb Services Corp.
Franklin Vincent
Cox Communications Inc.
Local Motion: The Rising Role of Spot Cable Advertising
Room B405
Moderator:
Todd Green
Rainbow Media Holdings
Speaker:
Kevin Dowell
Insight Communications Co.
Tom Feary
Adelphia Media Services
Anne Ragsdale
Bright House Networks
“State of Play”: Topline Views on the Overall Video Game Marketplace
Room B406
Moderator:
Michael Goodman
The Yankee Group
Speakers:
Sumeet Maniar
K2 Network
Greg Moyer
Voom HD Networks
Robert Nashak
Glu Mobile
Joseph Olin
Academy of Interactive Arts & Sciences
Rick Sanchez
GameTap
Works of Architecture: New Approaches for Media Distribution
Room B407
Moderator:
Tony Werner
Liberty Global Inc.
Speakers:
Guy Cherry
C-COR
Bob Cruickshank III
C-COR
Steve Jenkins
Pace Micro Technology
Oleh Sniezko
Aurora Networks Inc.
8 a.m. – 9:30 a.m.
American Cable Association Breakfast & Discussion
Room B210 (Open to ACA Members Only)
8:30 a.m. – 9:45 a.m.
CIO/IT Breakfast & Roundtable Discussion:
“Extreme Makeover: Designing Architecture to Keep Up with New Lines of Business”
Sponsored by Accenture
Room B211
10 a.m. – 11 a.m.
TUESDAY GENERAL SESSION
Add Cable and Stir: A Recipe for Business Success
Hall B1
Moderator:
William Kennard
The Carlyle Group
Speakers:
Glenn Britt
Time Warner Cable
Mark Cuban
HDNet
Patrick Esser
Cox Communications Inc.
Tom Rutledge
Cablevision Systems Corp.
Tony Vinciquerra
Fox Networks Group
Michael Willner
Insight Communications Co.
David Zaslav
NBC Universal Cable
11:15 a.m. – 12:30 p.m.
MANAGEMENT SESSIONS
Iron Chiefs: What's Cooking for Cable
Room B404
Moderator:
Neal Goldberg
NCTA
Speakers:
Catherine C. Bohigian
FCC
Sam Feder
FCC
Donna Gregg
FCC
Thomas Navin
FCC
Invasion of the Consoles: Exploring (and Exposing) New Game Platforms
Room B405
Moderator:
Michael Cai
Parks Associates
Speakers:
Michael Lee
Rogers Communications Inc.
Stuart Snyder
GameTap
12:30 p.m. – 1:45 p.m.
Public Policy Lunch (Invitation Only)
Room B308/309
2 p.m. – 3:15 p.m.
MANAGEMENT SESSIONS
Keeping Score: Financial Analysts on Cable's Economic Future
Room B401/402
Moderator:
Dinni Jain
Insight Communications Co.
Speakers:
Aryeh Bourkoff
UBS Warburg
Richard Greenfield
Pali Research
Vijay Jayant
Lehman Brothers
Craig E. Moffett
Sanford C. Bernstein & Co.
Jeffrey Wlodarczak
Wachovia Capital Markets
Tools vs. Toys: IT Bolsters the Bottom Line
Room B404
Moderator:
Seth Arenstein
Access Intelligence Cable Group
Speakers:
Frank Boncimino
Time Warner Cable
Cliff Hagan
Cablevision Systems Corp.
Scott Hatfield
Cox Communications Inc.
Donald J. Rippert
Accenture
Independents' Day: Big Ideas from Smaller Operators
Room B405
Moderator:
Kelvin Westbrook
Millennium Digital Media
Speakers:
James M. Gleason
NewWave Communications
Patrick Knorr
Sunflower Broadband
Gary Shorman
Eagle Communications
Amy Tykeson
Bend Cable Communications
New Markets, New Networks: Programmers Make Their Pitch
Room B406
Moderator:
Bill Goodwyn
Discovery Communications
Speakers:
Matt E. Bond
Comcast Corp.
Sean Bratches
ESPN
Robert B. Clasen
Starz Entertainment Group
Fred Dressler
Time Warner Cable
Lindsay Gardner
Fox Cable Networks
CJ Kettler
Lime
Daphne Kwon
Expo TV
Cable's Business Services: Time to Unleash a Gusher!
Room B206
Moderator:
Char Beales
CTAM
Speakers:
John Dyer
Cox Communications Inc.
Michael LaJoie
Time Warner Cable
Tom Rutledge
Cablevision Systems Corp.
Michael Smith
Stratecast Partners
4 p.m. - 5:15 p.m.
CLOSING GENERAL SESSION
Converging on Change: What's In Store … And Who's Behind It
Hall B1
Moderator :
Paula Zahn
Cable News Network
Speakers:
Jeffrey Bewkes
Time Warner Inc.
Stephen B. Burke
Comcast Corp
Susan Lyne
Martha Stewart Living Omnimedia
Judy McGrath
MTV Networks
9:00 p.m.
2006 NATIONAL SHOW PARTY
The Tabernacle, 152 Luckie St.
Starring: The B52s
Sponsored by Motorola
Admittance by ticket only

Related