Cable Show: May 1 Schedule

Speakers, panels, events for the third day of Cable Show 2014 in Los Angeles
Author:
Publish date:
Updated on

The Cable Show 2014

Schedule of Events

Los Angeles Convention Center • 1201 S. Figueroa St.• Los Angeles, Calif.

Schedule subject to change. For updates, visit 2014.thecableshow.com.

Thursday, May 1

7:30 a.m.-3 p.m

Exhibitor & Delegate Registration

7:30 a.m.-3 p.m.

Media Registration

7:30 a.m.-3 p.m.

Digital Lounge

7:30 a.m.-3 p.m.

International Business Center

8 a.m.-9:30 a.m.

CableFAX Tech Breakfast

Petree Hall, West Building

8 a.m.–9:30 a.m.

Spring Technical Forum

37 When TV Speaks IP: The Transition to a New Video Environment

Room 403B, Concourse

Moderator:

Craig Cuttner, HBO

Speakers:

Amol Bhagwat, CableLabs

Amit Eshet, Arris

Yuval Fisher, RGB Networks

Ludovic Milin, Arris

Sangeeta Ramakrishnan, Cisco Systems

Yasser Syed, Comcast Cable

8–9:30 a.m.

NAMIC Annual Awards Breakfast

(separate ticket purchase)

Concourse Hall

To purchase tickets, please go to www.namic.com

8:30–9:30 a.m.

Cable Asia Breakfast

Hosted by NCTA & CASBAA

Room 406AB, Concourse

Sponsored by Arris

(Space is limited)

To sign up: https://cableasiabfast.eventbrite.com

.

10 a.m.–11:20 a.m.

38 Thursday General Session

West Hall

WELCOME & INTRODUCTION

John Skipper, ESPN/Disney Media Networks

FIRST-PERSON: INFLUENCERS AND INNOVATORS ON THE FUTURE OF MEDIA

A CONVERSATION WITH:

Patrick Esser, Cox Communications

Rob Lloyd, Cisco Systems

A CONVERSATION WITH:

Joshua Sapan, AMC Networks

Matthew Weiner, Creator/Writer/Director/Executive Producer, AMC’s Mad Men

11:30 a.m.–3 p.m.

Exhibit Floor Open

11:30 a.m.–12:30 p.m.

Educational Sessions

39 Stating the Case: PUC Commission Priorities in a Shifting Marketplace

Room 404AB, Concourse

Moderator :

Rick Cimerman, NCTA

Speakers :

Donna Nelson, Public Utility Commission of Texas

Ryan Palmer, Public Service Commission of West Virginia

Scott Rupp, Missouri Public Service Commission

Betsy Wergin, Minnesota Public Utilities Commission

40 The Road to Everywhere: Making TVE an Industry-Wide Success

Room 408A, Concourse

(produced in conjunction with CTAM)

Moderator:

Angie Britt, CTAM

Speakers :

Vito Forlenza, Comcast Cable

Mark Gathen, Cox Communications

David McNaughton, Mediacom

Tracy Powell, A+E Networks

Greg Weinstein, Univision Communications

41 Elevating the Experience:

Techniques & Technologies for Operational Excellence

Room 403B, Concourse

Moderator:

Daniel Howard, SCTE

Speakers:

Jeff Brooks, Arris

Alberto Campos, CableLabs

Scott Helms, ZCorum

Gary Horton, Time Warner Cable

Robert Thompson, Comcast

Thomas Williams, CableLabs

11:45 a.m.–12:45 p.m.

Live From Imagine Park

P10 Imagine Film Challenge Finals!

Imagine Park

Host:

Clarke Wolfe

Teams:

Khrisp LA, University of California, Los Angeles

The Broken Slates, New York Film Academy

Columbia Wildcats, Cinema Art + Science at Columbia College Chicago

Judges:

Rutger Hauer

Dominic Patten, Deadline Hollywood

Carter Pilcher, ShortsHD

Nick Reed, Contagious

Charles Segars, Ovation

12:30 p.m.–1:45 p.m.

Public Policy Lunch

(Invitation only)

Concourse Hall

1 p.m.–1:45 p.m.

Live From Imagine Park

P11 New Revenue Rainmakers

Imagine Park

Host:

Leslie Ellis, Ellis Edits

Speakers :

Jason Burke, clypd

Tal Chalozin, Innovid

Adam Davies, Cisco Systems

Magnus Sorlander, Vigor Systems

2 p.m.–2:30 p.m.

Live From Imagine Park

P12 Cable’s Lab Week Short List!!

Imagine Park

Host :

Leslie Ellis, Ellis Edits

Speakers :

Mark Giesbers, Liberty Global

Mike Hayashi, Time Warner Cable

Aljit Joy, Comcast Cable

Bill Warga, Liberty Global

Matt Zelesko, Time Warner Cable

Related